Teams & Schedules

Softball

RCMS Softball Roster for the 2018 Fall Season

Chloe Erlewine
Icie Green
Autumn Griffin
Christina Keller
Haley Harvey
Madilyn Kowalsky
Mollie Howard
Ava Rowe
Maddie Kilby
Savannah Sanchez
Jacie McCall
Cadence Dotson
Calley Ward
Marley Thompson
Mattie Wofford
Bailey Ward

Coaches: Savannah Korte and Jessica King

Softball Schedule for 2018 Season

Date
Opponent
Location
Time
8/8/18 Habersham Co. Away 4:30
8/13/18 Hart Co. Home 4:30
8/16/18 Madison Co. Home 4:45
8/23/18 Elbert Co. Away 4:30
8/24/18 Stephens Co. Home 4:30
8/28/18 Franklin Co. Home 4:30
9/4/18 Madison Co. Away 4:30
9/10/18 Habersham Co. Home 4:30
9/11/18 Elbert Co. Home 4:30
9/13/18 Hart Co. Away 4:30
9/18/18 Franklin Co. Away 4:30
9/21/18 Stephens Co. Away 4:30

                                            

Click here for a PRINTABLE SCHEDULE

Football

RCMS Football Schedule 2018

Date
Opponent
Location
Time
8/16/18
Davis MS *
Home
5:30
8/23/18
Madison Co.
Away
5:00
8/30/18
Stephens Co.
Home
5:30
9/6/18
Franklin Co.
Away
5:30
9/13/18
Hart Co.
Home
5:30
9/20/18
Elbert Co.
Away
5:00
9/27/18
Habersham Co.
Home
5:30
10/11/18
1st Round Playoffs
TBD
TBD
10/17/18
Championship
TBD
TBD

* Scrimmage Game; Higher seed team will host playoff game

Click here for a PRINTABLE SCHEDULE

Click here for a PRINTABLE ROSTER

Rabun County Middle School Football Roster

    RED WHITE       RED WHITE
Mitchel, Kaden WR/DB 1 1   Brewer, Clayton RB/LB 40 40
Pitts, Bryson WR/DB 2 2   Keller, Cory RB-WR/S 42 42
Unruh, Clay WR/DB 3 3   Deslich, Hayden WR/DB 44 44
Grantham, Jake WR/DB 4 4   Lopez, Hector OL/DL 51 51
Piccioti, Paul QB/WC-ST 5 5   Docal, Zacary OL/DL 52 52
Ramos-Rios, Ezequiel K/WR 7 7   Balderas, Edgar OL/LB 53 53
Conner, Peyton WR/DB 8 8   Santos, Hilbert OL/DL 54 54
Palmer, Evans WR/DB 9 9   Ledbetter, Dylan OL/DL 56 56
Kessler, Sam WR/DB 10 10   Jarrad, Carver OL/DL 57 57
Giles, Jarret QB/WC-ST 11 11   Brady, Braxton OL/LB 60 60
Griggs, Trent WR/DB 12 12   Ortiz-Gavidia, Irving OL/DL 61 61
Howard, Creighton WR/DB 13 13   Renteria, Ivan OL/DL 62 62
Welch, Cooper QB/WC-ST 14 14   Swager, Mike OL/DL 63 63
Gragg, Branson WR/LB 16 16   Hudgins, Garrett OL/DL 64 64
Henry, Jayton WR/DB 17 17   Galbreath, Jet OL/DL 65 65
Smith, Hayden WR/DB 18 18   Cruz, Cesar OL/DL 66 66
Holcomb, Gavin WR/WC-ST 20 20   Burrell, Ryan OL/DL 68 68
Thompson, Nathan WR/DB 22 22   Balderas, Juan OL/DL 69 69
Wall, Chris WR/DB 24 24   Speed, Skip OL/DL 72 72
Page, Ethan RB/LB 25 25   Ortiz, Emiliano OL/LB 73 73
Dickerson, Westin RB/DE 27 27   Erdman, Landon OL/DL 74 74
Owens, Ethan RB/LB 30 30   Hopper, Evan OL/DL 75 75
Hood, Jack WR/DE 31 31   Hunter, Tripp OL/DL 76 76
Thompson, Trent RB/DB 32 32   Thompson, Luke OL/DL 77 77
Littrell, Celton RB/LB 33 33   Stadtfeld, Zack OL/DL 79 79
Mazarky, Ethan WR/DB 34 34   Bradley, Elliott WR/DB 80 80
McKay, Cole WR/DB 35 35          
Graham, Levi WR/DB 38 38   Managers      
          Jessica Hunter      
          Molly Wright      
          Lucy Hood      
Coaching Staff
CJ Stockel Head Coach
Charles Wright Defensive Coordinator
Ryan Backer Offensive Line
John Hood Defensive Line
Tyler Harris Wide Receivers and Defensive Backs
Dalewin Speed Running Backs and Offensive Backs

 

 

 

 

Soccer

2019 Rabun Middle Soccer Schedule

Date Day Opponent Location Time
2/12/19 Tuesday Elbert Home 4:30
2/14/19 Thursday Hart Away 5:30
2/20/19 Wednesday Habersham Home 4:30
2/21/19 Thursday Elbert Away 4:30
2/23/19 Saturday Madison Away 10:00
2/26/19 Tuesday Stephens Home 4:30
2/28/19 Thursday Franklin Away 4:30
3/4/19 Monday Stephens Away 4:30
3/5/19 Tuesday Madison Home 4:30
3/14/19 Thursday Franklin Home 4:30
3/18/19 Monday Hart Home 4:30
3/19/19 Tuesday Habersham Away 4:30
3/25 to 3/28 Playoffs      

Home games played at Rabun County Recreation Department 

 

                                      Boys Roster             Girls Roster

Adrian Aguilar
Ethan Mazarky
Sabrina Ayala
Vanessa Balderas
Edgar Balderas
Ezequiel Ramos
Aurora Barcenas
Ashlynn Blackwell
Cameron Blalock
Clayton Blalock
Quetzaly Diaz
Anna Garcia
Cesar Cruz
Rodolfo Ramirez
Paola Hernandez
Della Hunnicutt
Moises Figueroa
Alex Figueroa
Tessa Lane
Jackie Marin
Gavin Holcomb
Hector Lopez
Celia Rodriguez
Abby Sego
Hilbert Santos
James Skinner
Kailey Sharp
Hannah Thompson
Riley Stewart
Jasol Tecu
Itzia Vasquez
Kaylee Watts
Fernando Vargas
Andres Villagomez
Jesica Pacheco
Laura York
   
Patricia Hernandez
 

Basketball-Girls

 

Girls Basketball Schedule

Day
Date
Opponent
Location
Thursday 11/8/18 Banks Away
Monday 11/12/18 Habersham Home
Thursday 11/15/18 Banks Home
Friday 11/16/18 Macon Co. Away (8th only)
Monday 11/26/18 Franklin Co. Home
Friday 11/30/18 Macon Co. Home (8th only)
Tuesday 12/4/18 Stephens Away
Friday 12/7/18 Madison Away
Monday 12/10/18 Hart Away
Friday 12/14/18 Elbert Home
Thursday 12/20/18 Franklin Co. Away
Friday 1/4/19 Elbert Away
Tuesday 1/8/19 Stephens Home
Tuesday 1/15/19 Hart Home
Friday 1/18/19 Madison Home
Tuesday 1/22/19 Habersham Away

All Games begin at 4:30 pm

Click Here for Printable Schedule

Team Roster

8th Grade 7th Grade 6th Grade
Trea Blalock Lucy Hood Jacie McCall
Mary Lovell Naomi Hopkins Mollie Howard
Allana Jones Christina Keller Josie Jarrard
Molly Wright Icie Green Serinity Shelton
Bailey Maloney Jalyn Fisher  
Abbye Carver Isia Wilmont  
  Keyera Day  
  Tia Wheeler  
Coaches: Alicia Hunnicutt and Krista Scott
Managers: Natalie Watson and Maddie Kilby

Cross Country

Congratulations RCMS Girls Cross Country for Winning 3rd in Region!!

Track

 

RCMS Track Schedule for 2019

Additional meets may be added

Date
Opponent(s)
Time
March 4
@ Habersham (Elbert)
4:00
March 12
vs.  Stephens (Summit Charter)
4:15
March 18
@ Madison County
4:00
March 21
@ Stephens
4:00
March 25
@ Habersham
4:00

 

Golf

RCMS Golf Schedule 2019

 

Date

Day

Opponent

Location

Time

Course

  3/4/19 Monday White Home 4:00 Rabun County Course
  3/7/19 Thursday TFS Away 4:00 Apple Mountain
  3/11/19 Monday Habersham Home 4:00 Rabun County Course
  3/12 Tuesday Stephens/Hart Away 4:00 Tri-match @Stephens
  3/15/19 Friday White Away 4:00 Mossey Creek
  3/18 Monday Hart Home 4:00 Rabun County Course
  3/21 Thursday Franklin/Stephens Away 4:00 Tri-match @Franklin
  3/25 Monday TFS Home 4:00 Rabun County Course
  4/9 Tuesday Habersham Away 4:00 The Orchard
             

Wrestling

Wrestling Matches 

Date Opponent Location
11/3/18 Tournament Chestatee
11/5/18 Franklin and Stephens Stephens
11/6/18 Franklin Home
11/8/18 Stephens Stephens
11/13/18 Habersham Habersham
12/4/18 Stephens Home
12/7-8 Tournament Hart
12/18/18 Franklin Franklin

All home matches will be held at the RCMS gym at 5:00 pm.

Tennis

RCMS Tennis Schedule 2018

September 4, 2018

@ home

September 6, 2018

@ Tallulah Falls School

September 11, 2018

@ Tallulah Falls School

September 13, 2018

@ home

September 18, 2018

@ home

September 20, 2018

@ Banks County High School

September 25, 2018

@ home

September 27, 2018

@ Rabun Gap Nacoochee School

October 2, 2018

@ Rabun Gap Nacoochee School

October 4, 2018

@ home

CLICK HERE FOR A PRINTABLE SCHEDULE

Cheer

RCMS Cheer Roster 2018-19

Ashlynn Blackwell
Anna Raye Darnell
Haisley Dickerson
Brianna Holden
Ayla Jarrard
Tessa Lane
Rainny Patterson
Brooklyn Ramey
Madisyn Ramey
Mallory Shriver
Calley Ward
Kaylee Watts
Tia Wheeler
 
Coach Millie Simmonds

Basketball-Boys

Boys Basketball Schedule

Day
Date
Opponent
Location
Thursday 11/8/18 Banks Home
Monday 11/12/18 Habersham Away
Thursday 11/15/18 Banks Away
Friday 11/16/18 Macon Co. Away (8th only)
Monday 11/26/18 Franklin Co. Away
Friday 11/30/18 Macon Co. Home(8th Only)
Tuesday 12/4/18 Stephens Home
Friday 12/7/18 Madison Away
Monday 12/10/18 Hart Home
Friday 12/14/18 Elbert Away
Thursday 12/20/18 Franklin Co. Home
Friday 1/4/19 Elbert Home
Tuesday 1/8/19 Stephens Away
Tuesday 1/15/19 Hart Away
Friday 1/18/19 Madison Home
Tuesday 1/22/19 Habersham Home

 

Click Here for Printable Schedule

Team Roster

8th Grade 7th Grade 6th Grade
Mike Swager Jack Hood Jeremy Pirtle
Branson Gragg Cooper Welch Reid Giles
Jayton Henry Paul Picciotti Huey Blalock
Andrew Truelove Clayton Brewer Kason Mitchell
Nathan Thompson Tristen Burrell  
Jarret Giles Willie Goodwyn  
Kaden Mitchell Celton Littrell  
Cory Keller Trent Thompson  
Evans Palmer    
Coaches Jonathan Welch and John Hood
Manager Dakota Durham

Baseball

RCMS BASEBALL SCHEDULE

Date Day Opponent Location Time Double Header?
2/11/19 Monday Elbert Rabun 4:30 no
2/14/19 Thursday Elbert Elbert 4:30 yes
2/26/19 Tuesday Stephens Stephens 5:00 no
3/2/19 Saturday Stephens Rabun 12:00 yes
3/5/19 Tuesday Franklin Co. Rabun 4:30 no
3/9/19 Saturday Franklin Co. Franklin 12:00 yes
3/13/19 Wednesday Hart Hart 4:30 no
3/16/19 Saturday Hart Rabun 12:00 yes
3/19/19 Tuesday Madison Rabun 4:30 no
3/23/19 Saturday Madison Madison 11:00 yes

 

Roster 2019

Nathan Thompson                                  Clay Unruh
Aidan Stewert                                   Jake Grantham 
Jarret Giles                                         Jacob Jarrard
Hayden Smith                                    Cooper Welch
Jack Hood                                         Landon Gragg
Jasper Stancil                                            Reid Giles
Cash Unruh                                        Grant Bryson
Zach Stadtfold                                                            
Coach Wes Holcombe